Nechtěné, krásné i užitečné... plevele

30. 4. 2014 - AF

Plevele rostou téměř všude kolem nás. Věda, která plevele zkoumá, se nazývá herbologie. Většina plevelů trápí především zemědělce a zahrádkáře, některé jsou i krásné a mohou být dokonce i užitečné a důležité například pro hmyz nebo jako zdroj potravy pro volně žijící ptáky a savce.

Jsou však i takové, které jsou významnými alergeny a některé mohou být i životu nebezpečné. Jedním z nich je bolševník velkolepý, který poznáte podle těchto charakteristických listů:

List bolševníku velkolepého

Šťávy bolševníku velkolepého způsobují vznik puchýřů podobně jako při popálení. Při výraznějším zasažení se rány hojí i několik let a zůstávají po nich jizvy, u citlivějších jedinců (alergiků) může způsobit i smrt. Bohužel samotný kontakt se šťávami je bezbolestný, poškození vyvolává až následná reakce šťáv se slunečním zářením. To je nebezpečné zejména pro děti, které mohou trhat květy nebo si mezi keři hrát i několik hodin a potřísnit si velké části těla.

Většina plevelů takové nebezpečí nepředstavuje, o to úporněji setrvávají na stanovišti, kde se je člověk pokouší vyhubit. Krásně zbarvený a voňavý plevel hrachor hlíznatý často zamořuje obilná pole. Jeho semena jsou jedovatá a ve větším množství způsobují otravu. Naopak jeho hlízy se v přírodním lékařství používají k léčbě průjmových onemocnění. 

Květ hrachoru hlíznatého

 

Základem správné regulace plevelů je určení, o který druh se jedná a následně pak zvolení účinného způsobu jeho potlačení. Pokud potřebujete zjistit, který druh vám roste na zahradě, v trávníku nebo okolo vašeho pozemku, můžete se obrátit na pracovníka Ústavu agrosystémů a bioklimatologie AF MENDELU Jana Winklera, který se této problematice dlouhodobě věnuje a s jistotou vám řekne, zda se jedná o nebezpečnou rostlinu.

Často tuto službu poskytuje nejen zahrádkářům, ale i sdružením nebo obcím. Neudržovaných pozemků s bujnou vegetací u nás totiž přibývá. Jejich majitelé mají ze zákona povinnost je udržovat a bránit šíření plevelů na okolní pozemky a také mají povinnost likvidovat ohniska cizích expanzivních druh plevelů, mezi které patří i bolševník. Pokud tak majitelé nečiní, místní obecní úřady mají možnost je pokutovat a nařídit úpravu pozemku. Potřebují ovšem doložit, že na takovém pozemku rostou druhy, které omezují nebo ohrožují sousední pozemky. Právě tyto odborné rady Vám univerzitní herbologové rádi poskytnou.

 

Více informací a herbologické poradenství:

Ing. Jan Winkler, Ph.D.
+420 545 133 371
winkler@mendelu.cz