Kaštany v ohrožení

30. 4. 2014 - AF

Slyšeli jste už o magických účincích kaštanů? Například pokud toužíte po zbohatnutí, máte nosit kaštan v kapse spolu s mincí. Kaštany nasbírané do pytlíčku a schované pod polštář vás zase ochrání před nemocemi a nachlazením po celou zimu. Musíte ovšem nasbírat kaštany s pozitivní energií (ne na smutných místech, jako je hřbitov a okolí) a musí jich být o jeden víc, než kolik je vám let. Pokud tedy míníte tímto způsobem pojistit zdraví celé rodiny, chce to hodně kaštanů. Jejich přísun ale v poslední době ohrožuje klíněnka jírovcová. Jírovcová proto, že napadá hlavně kaštany, které se vědecky nazývají jírovce. 

Housenky tohoto motýlka poškozují list stromu takzvaným minováním. Nic při tom sice nevybuchuje, protože v biologii se tímto termínem označuje vyžírání chodbiček v listech, přesto při větším napadení může dojít ke značnému poškození stromu – listy jsou zkroucené, zhnědlé, přestávají plnit svou funkci a strom je předčasně shazuje. Kvůli tomu je oslabený a může i uschnout. 

Larva klíněnky přistižená

Larva klíněnky přistižená "při činu"

 

Jak vypadá napadený list ve srovnání se zdravým listem odolného kultivaru (napravo), můžete vidět na tomto obrázku:

List jírovce napadeného klíněnkouList nenapadeného kultivaru jírovce

 

A takto vypadá napadený strom:

Listy jsou zbarvené výrazně do rezava

 

I když kultivar kaštanu, odolnější proti klíněnce, už existuje, stále se neví přesně, „jak to funguje“. Do boje s tímto škůdcem proto vytáhli i vědci z Ústavu biologie rostlin Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně společně s Výzkumným ústavem Silva Taroucy v Průhonicích a Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně. Společně se snaží odhalit, jak se odolnější verze jírovce liší po genetické stránce, což by velmi pomohlo v omezení další devastace kaštanových alejí klíněnkou.

Jejich práci oceňuje kromě divočáků a dětí také Ministerstvo zemědělství ČR, které výzkum finančně podpořilo.

Více informací o klíněnce jírovcové a uvedeném výzkumu vám poskytne Ústav biologie rostlin AF MENDELU, http://ubfr.af.mendelu.cz/cz, tel: 545 133 011.

Divočák