Gratuluji, maminko, máte chřipku!
17. 3. 2014 - AF CEITEC
Tým vědců z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně pod vedením profesora Reného Kizka má na svém kontě již mnoho úspěchů. Počátkem léta roku 2013 se jim ve spolupráci s CEITEC VUT (Středoevropský technologický institut při Vysokém učení technickém) podařil další cenný objev. Vyvinuli metodu, kterou lze levně a rychle diagnostikovat chřipku. Použili k tomu kvantové tečky, což jsou uměle vyrobené částice o velikosti několika nanometrů. Ty jsou naneseny na filtrační papír a po přidání vzorku z nosohltanu lze přítomnost chřipkového viru potvrdit či vyvrátit do několika minut. Odborníci proto přirovnávají jednoduchost použití k domácímu těhotenskému testu.
Kromě běžného využití pro člověka, který bude chtít vědět, zda onemocněl chřipkou, či běžným nachlazením, budou tyto testy moci využít také praktičtí lékaři, kterým v ordinacích usnadní diagnostiku. Nově vyvinutá metoda také může významně pomoci při zjišťování, o jaký kmen chřipky se jedná. S jejich využitím tedy bude možné odhalit šířící se epidemie nebezpečných kmenů. Doposud totiž bylo možné diagnostikovat chřipku i její kmen pouze složitým vyšetřením ve speciálních laboratořích, které trvá několik dnů.
V případě, že by došlo například k mutaci nebezpečného kmene H5N1 (virus ptačí chřipky) a ten by se stal přenosným z člověka na člověka, mohly by tyto testy zachránit miliony životů. Tento kmen má totiž úmrtnost mnohonásobně vyšší než běžné chřipkové kmeny a tak by včasné odhalení ohniska nákazy pomocí rychlých testů mohlo zabránit pandemii (epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů).
Nová metoda je nejen přelomová, ale také výrazně levnější, což umožní její masové rozšíření na trhu a použití i běžnými spotřebiteli. Vědci v současné době čekají na ukončení jednání o patentech, po kterém chtějí s vhodným partnerem uvést novinku na trh.
Stránky Ústavu chemie a biochemie pro veřejnost.
Stránky laboratoře metalomiky a nanotechnologií na Mendelově univerzitě v Brně.