Okružní jízda po Mendelově univerzitě v Brně

14. 3. 2014 - MENDELU

Vítejte, milí návštěvníci, dnes si prohlédneme některá zajímavá místa naší univerzity. Začneme třeba budovou naproti tramvajové zastávce, označené písmenem E. Zde má zázemí Institut celoživotního vzdělávání, který nabízí kurzy nejrůznějšího zaměření pro všechny zájemce bez ohledu na věk, vzdělání či velikost ponožek.

Naproti této budově stojí budova B, v níž má hlavní sídlo Lesnická a dřevařská fakulta. Po chodbách běhají lovečtí psi a občas natrefíte i na dravého ptáka. Zdejší experti přes dřevo spolupracovali například na renovaci Špilberku nebo katedrály sv. Víta. Taky vás tu naučí profesionálně lézt po stromech (a ještě za to dostanete 4 kredity).

Přesuneme se k budově D, kde pracují chemičtí experti Agronomické fakulty. V této budově byl vynalezen způsob, jak dopravit lék na rakovinu přímo do nádoru bez zatížení okolní tkáně. Zdejší tým vědců také objevil, jak během pár minut diagnostikovat chřipku, takže pokud máte pocit, že na vás něco leze, můžete se tam na zpáteční cestě zastavit.

Nyní ale zamíříme k budově Q, kde má zázemí Provozně ekonomická fakulta. Již několik let jsou zde v provozu laboratoře robotiky či virtuální reality, kde si studenti mohou naprogramovat třeba vlastní 3D hru. Pokud však místo virtuálního podnikání máte raději skutečné, zdejší finanční experti vám pomohou sestavit firemní rozpočet či vybrat vhodný úvěr. V části budovy, která patří Agronomické fakultě, se nachází jeden ze dvou univerzitních pivovarů.

Druhý pivovar je umístěn v nově vystavěném Mendelově pavilonu. Kromě toho, že je pavilon „M“ plný nejmodernějších laboratoří, je z něj také krásný výhled do univerzitní Botanické zahrady a arboreta. A že je na co koukat. Jedenáct hektarů plných zeleně, čtyři tisíce druhů orchidejí (což je mimochodem největší sbírka v České republice) a sličné zahradnice přilákají každoročně mnoho návštěvníků.

Od arboreta jen co by trvalkou dohodil, stojí budova Z, kde sídlí Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií. Kromě problematiky bezpečnosti rozvojových zemí se tu vyučuje též mnoho jazyků, včetně čínštiny. Koneckonců, 知道的语言越多 知道的语言越多 知道的语言越多 , 就 越能成人, není-liž pravda?

To je bohužel pro dnešek vše. Doufám, že se vám prohlídka líbila, a že spolu příště navštívíme třeba nádherný Lednicko-valtický areál, v jehož srdci se na Zahradnické fakultě vzdělávají naši krajinní architekti a vinaři.

P. S.: „知道的语言越多 知道的语言越多 , 就 越能成就 越能成人“ znamená „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.“